Konferencje Wrocław - 113 obiekty konferencyjne

www.konferencjewroclaw.com

Strona głównaStrona główna Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy

Partner serwisu:Salekonferencyjne.pl

 
Konferencje w Wrocław

Nazwa konferencji:MNIEJSZOŚCI NARODOWE I ETNICZNE W SZTUCE POLSKIEJ OD 1945 ROKU DO DZISIAJ - DLA CIEBIE CHCĘ BYĆ BIAŁA

Obiekt:Wrocław

Miejscowość:Wrocław

Data rozpoczęcia:2010-10-22

Data zamknięcia:2010-10-23

Organizator:Uniwersytet Wrocławski

Opis: Celem konferencji jest przyjrzenie się uprzedzeniom, przemilczeniom i fascynacjom związanym z wpływami nie tylko odległych kultur, określanych jako egzotyczne, ale także - w relacji do naszych sąsiadów, jakże często określanych jako "obcy". Z jednej bowiem strony - mieliśmy relacje z lat 50. z dalekich Chin, próbujące sprostać egzotyce poprzez zaprawienie jej czymś co nazwać można sarkastycznie "swojskim komunizmem", wizualizowanym przez realizm socjalistyczny; z drugiej - pojawiają się w Polsce artyści nie tylko zagraniczni, ale także ci spośród nas, którzy ujawniają swoją etniczną specyfikę, a są mniej lub bardziej akceptowani, w zależności od tego czy idiom artystyczny jakim się posługiwali oceniany jest jak prestiżowy czy będący ekspresją wykluczonych. W tle obcy jawi się przecież często jako figura zagrożenia.

Celem konferencji jest także zapytanie o przepuszczalność granic między historią sztuki a etnografią, związaną z hierarchią pomiędzy sztuką wysoką a ludową. Czy niektóre hierarchie w sztuce polskiej nie były wyrazem uprzedzeń (np. wyższa pozycja w awangardowych hierarchiach Strzemińskiego jako mężczyzny i Polaka od Kobro jako kobiety i Rosjanki)? Czy żydowskie doświadczenie Aliny Szapocznikow powinno być ważnym elementem interpretacji jej dzieła nawet wbrew samej artystce? Czy w ramach przepisania historii sztuki w naszym pokoleniu nie należałoby poddać inspekcji kryteria wielkości artystów i wynegocjować ich inną hierarchię, odrzucając ich ewentualny nacjonalistyczny podtekst? Dlaczego na przykład do narodowego pawilonu w Wenecji nie zaprosiliśmy dotąd Wietnamczyków, którzy tak bardzo zaznaczają swoją obecność w Warszawie? Czy ostatecznie bowiem strategii wobec "nie-swoich" najadekwatniej nie obnażają słowa przedwojennej piosenki Dla ciebie chcę być biała? Reri, gwiazda z Tahiti, nuciła bowiem: "Chcę być biała, żebyś kochał mnie". Niemożliwe marzenie bycia takim samym jest oczywiście oskarżeniem kontekstu, w którym takie marzenia się pojawiają. Czy dzisiaj wygląda to inaczej? Generalnie zatem, kluczowym pytaniem konferencji pozostaje gościnność kultury polskiej wobec "obcych" oraz nasza polska tożsamość wobec multikulturowości i postępów globalizacji. Tytuł konferencji Dla ciebie chcę być biała, pomyślany jako rodzaj intelektualnej prowokacji, należy rozumieć jako gorący apel organizatorów, by nie omijać w swych refleksjach spraw najtrudniejszych i gorzkich.

Opłata:0

Znajdź obiekt

Ilość miejsc w sali od do

Standard obiektu

* * * * * . dostępny 1 obiekt pokaż

* * * * . . dostępne 2 obiekty pokaż

* * * . . . dostępne 6 obiektów pokaż

Warto zobaczyć

Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Muzeum Archeologiczne w różnych siedzibach i strukturach muzealnych istnieje już od 185 lat. Powstało w 1815 r. na bazie prywatnych i posekularyzacyjnych zbiorów archeologicznych...

więcej Zobacz więcej

Polecamy obiektywoj. dolnośląskie

Hotel Patio

Hotel Patio

Wrocław

Sal konferencyjnych3

Miejsc noclegowych78

więcej Zobacz więcej

Terminal Hotel

Terminal Hotel

Wrocław

Sal konferencyjnych5

Miejsc noclegowych110

więcej Zobacz więcej

Hotel Jester

Hotel Jester

Wrocław

Sal konferencyjnych2

Miejsc noclegowych62

więcej Zobacz więcej

Konferencje, integracja